2010 Winners

This year’s show had a very high caliber of work displayed, making the judging even more difficult than in years past.

Thanks to all who participated; every finished model is a great model!

Congrats to all those who won medals, Theme Awards and Best-Of Awards!

Below is a list of the winners for each category, and what it was they built.

Or, if you want a .pdf file of the same thing, feel free to click on the link below!

Photo Gallery of kits

Other Photos of the day

Award Winners

Category Sponsor Place Model Builder No. Kits
Aircraft
A1. 1/72 Single Seat Propeller-driven IES First Spitfire IX C John Maher 5
Second Yak John Wong
Third Bf-109 E3 Peter Fay
A2. 1/72 Multi-seat Propeller-driven CBS Equipment First UTI-4 Tom Drysdale 6
Second Fi-156 Storch Philip Stelzer
Third Mitsubishi Ki-83 Charles McCusker
A3. 1/72 Jet Aircraft IPMS Burloak First Fuji T-1 A/B Adam Rehorn 5
Second Yak -38 Forger Adam Rehorn
Third F4D Skyray Peter Fay
A4. 1/48 Single Seat Propeller-driven – Axis World War II Can-Am Machine First Bf-109 E Ian Scarborough 2
Second Fw-190 A6 Gary Rideout
Third
A5. 1/48 Single Seat Propeller-driven – Allied World War II Matcom First F4U-1A Corsair Ken Grohman 11
Second F4F-4 Wildcat Harald Sydness
Third P51-D Mustang Lorenzo Vitalli
A6. A6. 1/48 Single Seat Propeller-driven – Other IAR First RQ-1 Predator Jean-Marc Perrault 1
Second
Third
A7. 1/48 Multi-seat Propeller-driven Peel Scale Modellers First Ju-87 G2 Stuka Jamie Grant 5
Second C-47 Bob Calvert
Third B-17F ?
A8. 1/48 Jet Aircraft J/E Bearing and Machine First Rockwell Drone Jean-Marc Perrault 10
Second F-4C Phantom Lorenzo Vitalli
Third Argentinian A-4 Pablo Calcaterra
A9. 1/32 & Larger Aircraft – All Types and Eras Jean-Marc Perreault First A-10A Harald Sydness 6
Second Me-163 ?
Third P-47D Steve McDougall
A10. 1/100 & Smaller Aircraft – All Types and Eras First CC-177 John Wong 5
Second Vautour Adam Rehorn
Third Beagle Adam Rehorn
A11. 1/48 & Larger Biplanes & Rigged Types – All Types, Eras First 0
Second
Third
A12. 1/72 & Smaller Biplanes & Rigged Types – All Types and Eras John Wong First Polikarpov Po-2 Harvey Low 4
Second Bristol Scout Philip Stelzer
Third Kashyergin DI-SH Doug Booth
A13. Helicopters & Rotary-winged Aircraft – All Types, Eras and Scales Central Helicopter Training Academy First FA-330 Jean-Marc Perrault 6
Second CH-124A Sea King Harald Sydness
Third HH-46D Harald Sydness
A14. Civil Fixed-wing Aircraft – All Types, Eras and Scales IES First MD-83 John Wong 4
Second C97 Freighter Lee Rehorn
Third A-320 Ted Waters
A15. Scratchbuilt & Major Conversions – All Types, Eras and Scales First Avro V2-9A Jean-Marc Perrault 3
Second Irvine Aeroclype Jean-Marc Perrault
Third Ryan VZ-1 Mockup Jean-Marc Perrault
A16. Out of the Box – All Types, Eras and Scales Peel Scale Modellers First P-47D Lorenzo Vitalli 4 Total:
Second Heinkel He-280 ? 79
Third BV 155A ?
A17. RCAF – All Types, Eras and Scales CHAA First Ryan Firebee Jean-Marc Perrault 2
Second Mustang Mk. II Carl Mills
Third
Military Vehicles
B1. 1/35 & Larger Closed Top, Fully Tracked Vehicles Operational Up to and Including 1945 – Axis World War II First Panzer 38T Ausf. G ? 11
Second CV3/35 Sandy McRorie
Third Panther Ausf. D Vlad Adamec
B2. /35 & Larger Closed Top, Fully Tracked Vehicles Operational Up to and Including 1945 – Allied World War II Sean Dunnage First Churchill III AVRE Vlad Adamec 10
Second BT-7 ?
Third A9 Sandy McRorie
B3. 1/35 & Larger Closed Top, Fully Tracked Vehicles Operational Up to and Including 1945 – Other IES First 0
Second
Third
B4. 1/35 & Larger Closed Top, Fully Tracked Vehicles Operational After 1945 IAR First Charioteer Sandy McRorie 11
Second Shot Kal Centurion Vlad Adamec
Third Shot Kal Centurion Paul Shearer
B5. 1/35 & Larger Open Top, Fully Tracked Vehicles First Aufklarungs 38T Dave Price 4
Second Wespe Jamie Grant
Third M3A1 Stuart Recce Bob Ascah
B6. 1/35 & Larger Armoured Cars, Half-tracks, Softskins & Support Vehicles Thatchweave Products First Morris CDSW ? 11
Second BRDM-3 Max Veneragon
Third Rolls Armoured Car Sandy McRorie
B7. 1/48 Fully Tracked AFVs – All Types and Eras IAR First M4A3 Sherman 76 2
Second M4A3 Sherman
Third
B8. 1/48 Armoured Cars, Half-tracks, Softskins & Support Vehicles First AB41 Autoblinda Andrew Forster 1
Second
Third
B9. 1/72 & Smaller Fully Tracked AFVs – All Types and Eras IPMS Livonia First T-35 Harvey Low 6
Second Challenger II Ian Dow
Third T-34 Ian Dow
B10. 1/72 & Smaller Armoured Cars, Half-tracks, Softskins & Support Vehicles IPMS Livonia First Uruzgan Wayne Bowman 5
Second Humvee Ian Dow
Third Lancia RO3/90mm gun William Dingle
B11. Non-Self-propelled Ordnance – All Types, Eras and Scales First B-4 M1931 203mm Rick Gardener 1
Second
Third
B12. Scratchbuilt & Major Conversions – All Types, Eras and Scales Track-Link First HTL-26 Snowmobile Jean-Marc Perrault 4
Second Skoda Drazine Jean-Marc Perrault
Third Sherman AVRE Fred Hawkins
B13 Out of the Box – All Types, Eras and Scales Track-Link First 105mm Howitzer Jamie Grant 5
Second M4 Sherman John Aiello Total:
Third Merkava Mk. III Paul Slattery 71
Ships
C1. 1/400 and Larger Ships, Includes Military and Commercial
– All Eras
Eckhard Rehorn First Type II U-Boat Harvey Low 2
Second Vietnam Rag Boat Jean-Marc Perrault
Third
C2. 1/500 and Smaller Ships, Includes Military and Commercial – All Eras Lovers At Work First HMS Iron Duke Wes Beatty 8
Second HMCS Grilse Doug Booth
Third HMAS Nepal Doug Booth
C3. Out of the Box – All Types, Eras and Scales Can-Am Machine First 0
Second Total:
Third 10
Space and Science Fiction
D1. Historical Spacecraft – All Types, Eras and Scales Including Scratchbuilts and Major Conversions Blap First Aerobee 150 Jean-Marc Perrault 5
Second Little Joe II Mark Wright
Third Liberty Bell 7 Mark Wright
D2. Mecha -Mobile Suits, Powered Armours, etc. based on Science Fiction media and Imagination – All Scales Matcom First Stargazer Gundam Adam Rehorn 13
Second AT-AT Ian Dow
Third G-Saviour (Space) Adam Rehorn
D3. Science Fiction Vehicles, Includes All non-legged vehicles based on Science Fiction – All Scales CBS Equipment First Y-Wing Scott Taylor 19
Second Short Range Saucer John Robbins
Third Tron Light Cycle Dave Guertin
D4. Gaming Mecha/Vehicles, Includes any mech or vehicle from any Table Top gaming system – All Scales IES First Eldar Revenant Titan Peter Fay 4
Second Skaven Dreadnaught Kim Taylor Total:
Third World Eater Dreadnaught Scott Harris 41
Automotive
E1. Factory Stock Cars – All Scales CBS Equipment First 1935 Mercedes Colin McColgan 21
Second 1940 Ford Brad McIntyre
Third 1960 Ford Mike Garrett
E2. Closed Wheel Competition Cars – All Scales Can-Am Machine First Camaro Mike Garrett 8
Second Toyota GT1 Doug Bowerman
Third Charger Daytona Steve McDougall
E3. Open Wheel Competition Cars – All Scales First Renault RE 30B Michael Gutland 7
Second Stutz Racer Joseph Vogel
Third Go Kart Jean-Marc Perrault
E4. Straightline Competition Cars – All Scales First 77 Mustang Mike Garrett 9
Second 72 Maverick Mike Garrett
Third NAPA Funny Car Doug Bowerman
E5. Street Rods, Pre-1936 – All Scales Tri-State Scale Model Car Club First 1932 Ford Roadster Mike Garrett 6
Second 1932 Ford Hot Rod Mike Garrett
Third 1932 Ford Pickup ?
E6. Custom Rods and Street Freaks, Post-1936 – All Scales CBS Equipment First 1957 Ford Victoria Mike Garrett 9
Second 1968 Fury Mike Garrett
Third 1939 Chev Gordon Hiorth
E7. Imports/Tuners – All Scales First Ferrari Enzo Doug Bowerman 4
Second Ferrari Enzo Gordon Hiorth
Third Honda Civic Gordon Hiorth
E8. Pickups, Vans & 4x4s – All Scales IAR First 1940 Willys Pickup Doug Bowerman 7
Second 1941 Chev Gordon Hiorth
Third Model T Joseph Vogel
E9. Curbsides/Slammers – All Scales IES First 1951 Chevy Gordon Hiorth 3
Second 1929 Mercedes Gordon Hiorth
Third Vette Doug Bowerman
E10. Emergency Vehicles – All Types and Scales First 1968 NYPD Cruiser Mike Garrett 6
Second 1941 Chev Towtruck Doug Bowerman
Third Eagle Pumper Mike Johansen
E11. Light Commercial Vehicles – All Scales First Rob’s Roofing Rob Russel 3
Second Clark Towtruck Jean-Marc Perrault
Third F350 Service Truck Tom Sibbick
E12. Heavy Commercial Vehicles – All Scales First Fabco Yard Mover Jean-Marc Perrault 8
Second MAC Car Carrier Stephen Johnson
Third Kenworth W900 Berd Wakkinga
E13 Motorcycles – All Scales Jean-Marc Perreault First Honda RC166 Ted Waters 6
Second Yamaha M1 Michael Gutland
Third Vespa Jean-Marc Perrault
E14 Out of the Box – All Scales Tri-State Scale Model Car Club First 1962 Pontiac Mike Garrett 9
Second 1951 Fleetline Gordon Hiorth Total:
Third 1930 Packard Doug Bowerman 106
Figures
F1. 54mm or Smaller Figures – All Eras, Including Scratchbuilts and Major Conversions RCR Museum First Celtic Warrior Zeno Mladin 12
Second Arubic Warrior Zeno Mladin
Third Sir John of Eltham Ian Dow
F2. Larger than 54mm Figures – All Eras, Including Scratchbuilts and Major Conversions RCR Museum First Alfred the Great Ian Dow 8
Second Samurai Warrior Ian Dow
Third Fallschirmjaeger Jamie Grant
F3. Fantasy & Science Fiction Figures – All Scales, Including Scratchbuilts and Major Conversions First B9 Robot Ian Dow 14
Second The Relic John Aiello
Third Tamama Janet Powell
F4. Gaming Figures, Includes any figures from any Table Top gaming system – All Scales Comic Book Collector First Goblin Warboss on Giant Squig Jeff Beaver 16
Second Dryad Jeff Beaver Total:
Third 3 Horsemen of the Appocolypse Kim Taylor 50
Other Categories
G1. Dioramas – All Scales, including Shadow Boxes Matcom First “The Assault: D-Day” Glen Armstrong 19
Second A Picture for Zenia Tom Karnas
Third Edward visits America Gates Bisson
G2. Catch 22 – Anything Which DOES NOT FIT into ANY OTHER Category IES First B2 Steam Shovel Robert Douglas 6
Second Western Wagon Jean-Marc Perrault
Third “Street Fighter” John Aiello
G3. Collections – At Least 5 Pieces With a Readily Discernible Common Theme – All Types, Eras and Scales IES First Saurus Regiment Dave Ouchart 7
Second Trolls Jeff Beaver
Third Navy Bomb Trolley Jean-Marc Perrault
G4. Hypothetical – All Types, Eras and Scales IAR First Gadboissi Jean-Marc Perrault 2
Second Reptilien Philip Stelzer
Third
G5. RCR Dioramas – All Eras/Scales, including Shadow Boxes RCR Museum First 0 Total:
Second 34
Third
Juniors: Ages 12 and Under
J1. Aircraft – All Types, Eras and Scales Lovers At Work First MiG-15 Alyssa Kathan 1
Second
Third
J2. Military Vehicles – All Types, Eras and Scales Track-Link First Jagpanther Rebecca Taylor 1
Second
Third
J3. Figures & Animals – All Types, Eras and Scales Zimmark First Ladybug Rebecca Taylor 2
Second Horse Family Rebecca Taylor
Third
J4. Automotive – All Types, Eras and Scales IES First 1968 Bullitt Mustang Wynn Schneider 5
Second Ford GT Wynn Schneider
Third High Ho Luke Rankin-Bird
J5. Space & Science Fiction – All Types, Eras and Scales CBS Equipment First Speederbike Denise Gallaway 4
Second Space Shuttle Luke Rankin-Bird
Third Millenium Falcon Rebecca Taylor
J6. Ships – All Types, Eras and Scales Can-Am Machine First 0 Total:
Second 13
Third
Juniors: Ages 13-17
K1. Aircraft – All Types, Eras and Scales IES First Shorts Stirling Matthew Lorenzen 1
Second
Third
K2. Military Vehicles – All Types, Eras and Scales Track-Link First T-34/85 Matthew Lorenzen 3
Second Cromwell Mark IV Grant Taylor
Third “On Patrol” Matthew Lorenzen
K3. Figures & Animals – All Types, Eras and Scales Matcom First 0
Second
Third
K4. Automotive – All Types, Eras and Scales CBS Equipment First BMW 635 Matthew Lorenzen 5
Second 1970 Challenger ?
Third Dodge Dart ?
K5. Space & Science Fiction – All Types, Eras and Scales IES First B9 Robot Grant Taylor 1
Second
Third
K6. Ships – All Types, Eras and Scales IAR First 0 Total:
Second 10
Third
Best 1980’s Aircraft IPMS Hamilton 1/72 Fuji T-1 A/B Adam Rehorn Total Entries:
Best 1980’s Military Vehicle AMPS-SWO Merkava Mk. I Charles Larsh 414
Best 1980’s Ship Can-Am Machine Joan of Arc Philip Stelzer
Best 1980’s Car Lovers At Work 1987 Thunderbird Turbo Coupe Adam Rehorn
Best 1980’s Science Fiction Blap Tron Light Cycle Dave Guertin
Best 1980’s Figure IPMS Edmonton Captain Spock Don Diangelo
Best 1980’s Junior IPMS Toronto “On Patrol” Matthew Lorenzen
Best 1980’s Helicopter Central Helicopter Training Academy CH-124A Sea King Harald Sydness
Best Aircraft of Show DeHavilland Scale Modellers Polikarpov Po-2 Harvey Low
Best Military Vehicle of Show J/E Bearing and Machine T-35 Harvey Low
Best Automobile of Show McCormick’s Hobby Centre Rob’s Roofing Rob Russel
Best Ship of Show Lovers At Work Type II U-Boat Harvey Low
Best Figure of Show Technicut Tool Goblin Warboss on Giant Squig Jeff Beaver
Best Space & Science Fiction Vehicle of Show CBS Equipment Stargazer Gundam Adam Rehorn
Best Helicopter of Show Central Helicopter Training Academy Focke-Agelis
FA-330
Jean-Marc Perrault
Best of Show – Junior McCormick’s Hobby Centre T-34 Matthew Lorenzen
Best of Show – People’s Choice IPMS Canada “The Assault: D-Day” Glen Armstrong
Best of Show – Judges’ Choice McCormick’s Hobby Centre Type II U-Boat Harvey Low